جاذبه های گردشگری

آبشار برگ جهان تهران

این آبشار در مسیر صعود به قله‌های سرسیاه غار (سیاه چال‌ها) قرار گرفته که جزو جاهای دیدنی نزدیک تهران مییاشد و همچنین مقصد طبیعت گردانی است که به قصد پیاده‌روی و کوهپیمایی به این روستا عزیمت می‌کنند. ارتفاع آبشار برگ جهان از سطح دریا حدود ۲۲۰۰ متر بوده و برای رسیدن به آن نیاز به یک تا یک ساعت‌ونیم پیاده‌روی در مسیری است که ابتدا از میان کوچه باغ‌ها و سپس از پای کوه می‌گذرد.

آرامگاه امام‌زاده اسماعیل هم در ضلع غربی روستا و در دامنه شرقی تپه‌ای معروف به تنگل‌خانه، بنای مخروطی زیبایی داشته که البته امروزه به بنای جدیدالاحداثی تبدیل شده‌ و البته مورد احترام مردم روستای برگ جهان و روستاهای مجاور است. در ضلع غربی روستا و در شمال رودخانه برگ جهان، صخره رسوبی بزرگی قرار دارد که از سطح زمین‌های جنوبی حدود ۴۵ متر ارتفاع دارد و اطراف آن را باغات روستا فرا گرفته‌اند. این تپه که در جهت شمالی-جنوبی گسترش یافته به تنگل‌خانه مشهور است. به نظر می‌رسد این تپه در گذشته قلعه‌ای بوده‌ که مردم روستا در مواقع احساس خطر و یا تهاجمات دشمنان به آن پناه می‌برده‌اند.

در فاصله سه کیلومتری شمال روستای برگ جهان نیز بقایای قلعه‌ای به جا مانده که به قلعه دختر یا قلعه بند معروف است. همچنین در ارتفاعات شمال غربی این روستا غاری وجود دارد که به زندان‌خانه لار معروف است. ظاهرا در گذشته این غار به‌ عنوان زندان مورد استفاده قرار می‌گرفته است.

چگونه برویم؟

اگر می‌خواهید به برگ جهان بروید دو راه پیش رویتان است.

یکی مسیر تهران، لواسان، نارون، هنرک، افجه و سپس برگ جهان و دیگری تهران، جاجرود، سد لتیان، نیکنامده و برگ جهان. هردو این مسیرها آسفالته هستند و اگر شما قصد دارید از تهران به سمت برگ جهان بروید، می‌توانید از مسیر بزرگراه شهید بابایی و جاده لشگرک به لواسان بزرگ رفته و از آنجا راه روستای افجه را در پیش بگیرید و به روستای برگ جهان برسید.

مرتبط با:

|

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *