خبر

خطر درکمین آژانس های غیر فعال

گردونه گردشگری پس از ۶ ماه از آژانس‌های غیرفعال خالی می‌شود

در سامانه بند «ب» سازمان میراث و گردشگری استان تهران، ۱۶۴۰ دفتر خدمات مسافرتی به ثبت رسیده‌است که به گفته «رجبعلی خسروآبادی» مدیر کل میراث فرهنگی و گردشگری تهران، بیش‌ از نصفی از آژانس‌های ثبت شده کشور در تهران مستقر هستند.
اما آیا این تعداد دفاتر خدمات مسافرتی، فعالیتی در خور توسعه گردشگری برای تهران با جمعیت ۱۲ میلیون نفری انجام داده‌اند؟ چند درصد این آژانس‌ها فعال هستند؟ چند درصد آنها به صورت زیرزمینی کار می‌کنند؟ فعالیت بیش از نیمی از دفاتر خدمات مسافرتی کشور در تهران تا چه اندازه فضا را برای کلاهبرداری و عدم ارائه خدمات مناسب به گردشگران فراهم می‌کند؟
خسروآبادی در این خصوص به خبرنگار CHN‌ گفت: «مجوزهایی که تاکنون صادر شده برای سرمایه‌گذار و علاقه‌مندانی بوده که خواستار فعالیت و ورود به حوزه گردشگری بودند اما در این میان وظیفه ما آن است تا بستری آماده کنیم تا افرادی که واقعاً علاقه‌مند هستند بتوانند فعالیتشان را معقولانه ادامه دهند.»
مدیر کل میراث و گردشگری تهران معتقد است: «طبیعی است اگر کسی ادعا کرد که توان، تجربه و سرمایه لازم را برای حضور در گردشگری داراست باید نسبت به این موضوع طرح و برنامه و فکر داشته باشد. قرار نیست من به عنوان یک مدیر برای یک سرمایه‌گذار فکر کنم. من قرار است کار فکری سرمایه‌گذار را تسهیل کنم. بنابراین تمام این امور یک فرصت هستند که عدم استفاده از این فرصت‌ها آنرا تبدیل به تهدیدهایی درحوزه کلاهبرداری و عدم خدمت رسانی مناسب به افراد جامعه می‌کند.»
خسروآبادی با اشاره آنکه افراد ناآگاه به حوزه گردشگری نمی‌توانند کار کارشناسی درست انجام دهند یادآور شد: «در چنین شرایطی است که این افراد به کار غیرکارشناسانه روی می‌آورند که موجب نارضایتی مردم می‌شود و خدمت را تحت تاثیر قرارمی‌دهد. تمام این امور هنگامی رخ می‌دهد که نتوانیم این دفاتر را خوب ساماندهی کنیم.»
او درخصوص برنامه‌های اصلی که در حوزه مدیریت سازمان میراث و گردشگری تهران برای ساماندهی دفاتر خدمات مسافرتی در نظر دارد به خبرنگار CHN‌ گفت: «در مرحله اول برخی از مواردی که امکان واگذاری آن به نهادهای مسئول در بخش خصوصی وجود دارد انجام خواهد شد. این امور همچون صدور مجوزها، تبطق قانون واگذار می‌شود. حتا نظارت اجرایی برخی از حوزه‌ها را نیز واگذار خواهیم کرد.»
مدیر کل میراث و گردشگری تهران خاطرنشان کرد: «ظرف یک ماه آینده تعاملی با بخش خصوصی برقرار خواهد شد تا گردش اقتصادی مناسبی برای این بخش تعریف شود. هرکسی می‌تواند مدعی باشد که می‌خواهد کار کند، در این میان باید بستری مهیا شود تا بتواند این امر را اثبات کند. یا می‌تواند یا نه. اگر نمی‌تواند باید از گردونه کار خارج شود.»
او با تاکید برآنکه حضور افرادی که غیرفعال هستند سبب اشغال جای یک فعال می‌شود گفت: «برخی از توسعه‌های صورت گرفته به زمانی بازمی‌گردد که نظارت کافی وجود نداشت. از این رو نمی‌توان متوجه ‌شد که کسی فعال هست یا نهاز این رو عملا احساس می‌‌شود که همه فعال هستند. اگر بتوانیم این امر را شفاف کنیم آدم‌ها یا واحدهایی که نمی‌توانند خدمت رسان باشند خودبه خود از گردونه خدمت رسانی خارج می‌شوند. این امر رغبت را از جهت آنکه هر کسی بدون اطلاع، دانش و تجربه نمی‌تواند به این حوزه وارد شود کم می‌کند.»
خسروآبادی درخصوص برنامه‌هایی که برای تحقق این هدف در نظر دارد گفت: «ساماندهی دفاتر خدمات مسافرتی از ورود تا خروج آنها انجام خواهد شد. در مرحله نخست باید بدانیم تهران به چند دفتر خدمات مسافرتی نیاز دارد که این امر نیازمند مطالعه است. سپس باید فرصتی ایجاد کرد تا افرادی که می‌توانند وارد این عرصه شوند، اگر نتوانند فعالیت کنند از این گردونه خارج خواهند شد. در واقع می توان گفت، ظرف ۴ یا ۵ سال به عدد واقعی دست خواهیم یافت.»
او در پاسخ به این سئوال که چند درصد دفاتر خدمات مسافرتی حاضر در تهران از گردونه خارج خواهند شد گفت: «تا مطالعه انجام نشود هر حرفی غیر کارشناسی خواهد بود. باید برنامه گردشگری تهران و کشور را بدانیم و در سه محور بررسی کنیم. اولین محور، افرادی هستن که به تهران می‌آیند و از این شهر به شهرهای دیگر سفر می‌کنند. دوم، فضاهایی است که برای تهرانگردی وجود دارد و این نکته که چند درصد این خدمات می‌تواند از طریق دفاتر خدمات مسافرتی  ارائه شود. سوم آنکه بسیاری از افرادی که به تهران سفر می‌کنند درگیر کارهای اداری و تجاری و سیاسی خود می‌شوند و در کنار آن نیازمند تورگردانی و بازدید از مکان‌های دیدنی تهران هستند. برای این افراد چه برنامه‌ای در نظر داریم؟ باید تمام این موارد سنجیده شود تا بتوانیم به عدد مورد نظر برای تعداد دفاتر خدمات مسافرتی مورد نیاز تهران دست یابیم.»
به گفته مدیر کل میراث و گردشگری تهران، طی جلسه‌ای که با انجمن دفاتر خدمات مسافرتی تهران برگزار شده است این تصور وجود دارد که بتوان ظرف ۶ ماه مطالعات انجام و برنامه‌ای جامع دراین خصوص ارائه داد. در نهایت امر دفاتر خدمات مسافرتی که توان فعالیت در فضای جدید را نخواهند داشت از گردونه گردشگری خارج خواهند شد.

 

مرتبط با:

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *