خبر

تغییر نام خلیج فارس توسط FIFA

فدراسیون بین‌المللی فوتبال –  FIFA – در پیروی از اقدامات کشور امارات در تغییر نام خلیج فارس و انتصاب آن به کشورهای عرب، لیگ فوتبال این کشور را به نام لیگ خلیج “عر ب”،  جای عبارت “لیگ فوتبال کشورهای عرب منطقه خلیج فارس” درسایت رسمی خود قرار داده است.

فیفا پیش از این نیز در خبرهای خود از دیگر کشورهای منطقه خلیج فارس، همچنان از عبارت خلیج فارس استفاده می‎کرده ولی در خبرهای مربوط به امارات، به دلایل نامعلومی، صرفا از عبارت” خلیج” به تنهایی استفاده می کرد.
آنچه که بر حساسیت موضوع می‎افزاید آن است که مدت یک سال است امارات، نام لیگ فوتبال این کشور را به نام ساختگی خلیج”عرب” تغییر داده است. سایت فیفا نیز، اکنون پس از اقدام امارات در تغییراین نام، رسما عبارت “عربی” را به جای “فارس” قرار داده است.
طرح این عبارت ساختگی در آستانه برگزاری مسابقات جام جهانی فوتبال ۲۰۱۴ که ترافیک بازدید کنندگان از سایت فیفا در اوج است، هرچند صرفا دراخبار مربوط به فوتبال امارات استفاده شده، اما بیش از همیشه حساسیت برانگیز بوده و نگرانی فعالان فرهنگی ایران را برمی‎انگیزد.
 سایت فیفا همچنین از آوردن نام خلیج فارس برای لیگ فوتبال ایران نیز خودداری کرده و تنها با عنوان لیگ حرفه‌ای ایران از آن یاد کرده است.
برای دریافت اطلاعات بیشتر به نشانی‌ زیر درسایت رسمی فیفا مراجعه فرمایید.

مرتبط با:

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *