خبر

تور پیاده روی فضایی

به گزارش سرویس فناوری خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، ریچ ماستراچیو و مایک هاپکینز، دو مهندس پرواز آمریکایی حاضر در ایستگاه، روز شنبه گذشته برای مدت ۵.۵ ساعت اولین دور از سه تور پیاده‌روی برنامه‌ریزی شده برای تعمیر یک ماژول پمپ آمونیاک خراب مرتبط با یکی از دو حلقه خنک‌کننده تجهیزات داخلی و خارجی ایستگاه فضایی را انجام دادند.

در پی اجرای موفق اولین تور از پیاده‌روی‌های فضایی برای تعمیر پمپ سیستم خنک‌کننده ایستگاه فضایی بین‌المللی، دور دوم به دلیل بروز اشکال در لباس فضایی آنها برای ۲۴ ساعت به تاخیر افتاد.

این ماموریت پنج ساعت و ۲۸ دقیقه و ۱۱ ثانیه به طول انجامید که کمتر از زمان ۶.۵ ساعته مورد انتظار ناسا بود. دلیل این امر، شکایت ماستراچیو از دمای سرد لباس فضایی‌اش گزارش شد.

پس از خراب شدن خط خنک‌کننده ایستگاه فضایی در روز ۱۱ دسامبر(۲۰ آذر)، کنترلگرهای پرواز تلاش کردند از طریق فرمان از راه دور، دریچه معیوب را تعمیر کنند، اما موفق نشدند.

این پمپ ۳۵۳ کیلوگرمی به اندازه یک یخچال دو در بوده و رسیدگی به آن به دلیل وجود آمونیاک سمی دشوار است.

از آن جا که ماستراچیو و هاپکینز در دور اول پیاده‌روی، پیشرفت خوبی را نشان دادند، به نظر می‌رسد که نیازی به دور سوم برای تعمیر این پمپ نباشد.

ماستراچیو پیش از این شش پیاده‌روی فضایی دیگر را انجام داده و رکورد چهاردهمین پیاده روی طولانی را در اختیار دارد. پیاده‌روی فضایی روز شنبه اولین تجربه هاپکینز بود.

به گفته ناسا، پیاده‌روی فضایی روز شنبه، صد و هفتاد و پنجمین مورد برای پشتیبانی از مونتاژ ایستگاه فضایی و نگهداری از آن بوده است.

مرتبط با:

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *