تورخبر

تور رفتینگ – Rafting

تابستان است و یکی ازبحث‌هایی که در این فصل اوج می‌گیرد، ورزش‌ها و انواع جاذبه‌هایی است که با آب، رودخانه و دریا ارتباط داشته باشد. در این میان تور رفتینگ یا تور اکوتوریسم رودخانه‌ای که یکی از شاخه‌ّهای گردشگری ماجراجویانه است یکی از طرح‌های جدیدی است که قرار است در تابستان اجرایی شود.

تور رفتینگ یا (Rafting) به معنی قایقرانی در رودخانه های خروشان است. این فعالیت هیجان انگیز و مفرح امروزه به یکی از پرطرفداران ترین شاخه های گردشگری ماجراجویانه و طبیعت گردی تبدیل شده است. این رشته نمونه خوبی از کار گروهی بوده چراکه مسافران برای عبور موفق از قسمت های خروشان و لذت بردن از قایقرانی باید به دستورات راهنمای قایق به صورت هماهنگ عمل کنند. در حقیقت راهنمای رودخانه نقش فرمانده را داشته و مسافران همانند سرباز به دستورات او عمل می کنند.
«محمدعلی فیاضی» مدیرکل طبیعت گردی معاونت گردشگری در خصوص اجرای تور رفتینگ به خبرنگار CHN گفت: «۱۲ جولای روز جهانی رفتینگ مصادف با ۲۱ تیر بود که به همین مناسبت انجمن رفتینگ ایران با همکاری این اداره کل، معاون گردشگری و اداره کل میراث و گردشگری استان چهارمحال بختیاری این روز را در ایران به عنوان «اکورفتینگ، اشتغال برای جامعه روستایی و حفاظت از طبیعت» نامگذاری کرد.»
52(10)
او ادامه داد: «به همین منظور برنامه‌‌ و کارگاهی در رودخانه کارون با هدف معرفی رفتینگ به عنوان یک فعالیت طبیعتگردی و یک سفر اکتشافی در حوزه طبیعتگردی برگزار شد.»
فیاضی با اشاره به آنکه تاکنون تحقیق علمی که بتوان به آن در زمینه توسعه اکوتوریسم رودخانه‌ای استناد کرد، انجام نشده‌است یادآور شد: «نقشه‌ای که مسیرهای مناسب قایقرانی، نقاط خطرناک و جاذبه‌های گردشگری، درجه سختی امواج رودخانه‌ها و مکان یابی امکانات اقامتی، پذیرایی و بهداشتی را نشان دهد نیز نداریم. این درحالی است که ماه گذشته با همکاری سازمان استاندارد و فعالان بخش طبیعتگردی، استاندارد گردشگری ماجراجویانه تدوین و ابلاغ شده‌است.»
در این راستا طرحی توسط انجمن رفتینگ پیشنهاد شده‌است. این طرح آموزش عملی قایقرانی و شنا در رودخانه، پاکسازی رودخانه و کارگاه حفاظت از محیط زیست و رودخانه و آشناسازی جوامع محلی با این حوزه را مد نظر دارد که با هدف توسعه پایدار اکوتوریسم رودخانه‌ای ارائه شده‌است.
مدیرکل طبیعت گردی معاونت گردشگری با اعلام خبر برگزاری این طرح در ۸ استان کشور ادامه داد: «این طرح در چهارمحال بین ۲ تا ۶ مرداد ماه در رودخانه کارون برگزار خواهد شد. همچنین رودخانه‌های سزار و زرین رود در استان‌های لرستان وآ‌ذربایجان شرقی بین بازه زمانی ۲ تا ۲۰ شهریورماه پذیرای طبیعتگردان رودخانه‌ای خواهند بود. رودخانه سیروان و زاب کردستان و آذربایجان غربی نیز از ۱۲ تا ۲۸ مردادماه میزبان این طرح هستند. استان‌های مازندران، گیلان و البرز نیز با اجرای رفتینگ در رودخانه‌های هراز، سفیدرود و کرج به استقبال رفتینگ خواهند رفت.»
pc93ff576794943ae3b2a78e8dd971aaae_674485_orig
او ظرفیت ایران را در حوزه پذیرش گردشگر در بخش رفتینگ بسیار خود دانست و گفت: «باتوجه به پتانسیلی که درخصوص رودخانه‌ها و جاذبه‌های طبیعی وجود دارد می‌توان با معرفی و تدوین نقشه توریستی رودخانه‌ّها در این حوزه گام‌های موثری برداشت.»
شناسایی رودخانه‌های کشور، بررسی ظرفیت توسعه پایدار گردشگری،‌ استاندارد رفتینگ در ایران، آشنا کردن جوامع محلی با اکورفتینگ، فعال کردن جوامع محلی با اشتغالزایی و آشنایی آنها با اکوتوریسم رودخانه‌ای، کمک به مهاجرت معکوس از شهر به روستا، پاسداشت آب و رودخانه‌ها، حفاظت از محیط زیست، معرفی رودخانه‌ّهای ایران به عنوان جاذبه‌های بین‌المللی گردشگری، جذب گردشگران بین‌المللی از جمله اهداف این طرح است.

مرتبط با:

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *