خاطره نویسی / سفرنامه

سفرهای هدفمند

سفر نوروزی به انتایا
به نام ایزد دانا
بسیار سفر باید تا پخته شود خامی
شاید اگر لذت های دنیا را دسته بندی کنیم سفر و گردش را می توان در بالاترین رده قرارداد.
من  معمولا تعطیلات خود را  برای سفر به نقاط مختلف برنامه ریزی می کنم که با توجه  تعداد روز تعطیلات نقاط مختلف رو می توان انتخاب کرد .
البته هدف سفر هم مهم است مثلا  تجارب قبلی من برای شخص من ثابت کرده بهترین جا برای راحت شدن از کارها و زندگی روزمره با هزینه ای نسبتا مناسب سفر به سواحل ترکیه می باشد . البته این انتخاب دلایلی به شرح زیر دارد:
۱-    بهترین دلیل هزینه مناسب سفر و تنوع بالای قیمت با توجه به شرایط و نوع هتل انتخابی می باشد.
۲-    عدم نیاز به ویزا و سهل بودن سفر به ترکیه برای  تصمیم ها و لحظات ناگهانی   پیش امده.
۳-    نزدیکی فرهنگ مردم ترکیه به مردم ایران  و فراهم بودن شرایط برای اکثر تفکرات و اعتقادات.
۴-    متنوع بودن تفریحات برای همه مانند انهایی که دوستدار خرید هستند یا انهاییکه فقط برای استراحت می روند.
۵-    مناسب بودن شرایط هتلها و سرویس دهی مناسب
۶-    نزدیکی از نظر مسافت و کوتاه بودن زمان پروازی
۷-    خدمات دهی مناسب و خوب اژانسها و لیدر های تورها
۸-    و در خاتمه  با توجه به تنوع صبحانه ، غذا و نوشیدنیهای سرو شده در هتلها شما هیچ دغدغه غذایی در سفر نخواهید داشت.
حال با توجه به مطالب گفته شده  برای ادامه  و داشتن سفری خوب و به یاد ماندنی باید یک برنامه ریزی انجام داد و موارد زیر را انجام داد :
۱-    انتخاب زمان و تاریخ سفر
۲-    انتخاب هتل مناسب با توجه به بودجه  در نظر گرفته شده
۳-    انتخاب آزانس  طرف قرارداد
باید توجه داشته باشید  اتخاب هتل بسیار مهم است بهتر است ابتدا در داخل اینترنت مکان و ظاهر و خدمات هتل را چک کنید چون موارد ذکر شده دارای تنوع بسیار بالایی است ولی هرچه هتل بهتر ی را انتخاب کنید سفر تان به یاد ماندنی تر می شود در انتخاب هتل  مواردی مثل  ساحلی بودن هتل ، داشتن استخر های مخصوص کودکان ،پارک ابی کوپک داخل هتل ، محل نگهداری کودکان
فضاهای تفریحی مثل زمین بازی و … و برنامه های سرگرم کننده را در نظر بگیرید .به هیجوجه  فریب قیمت پایین بعضی از هتل ها را نخورید و قبل از انتخاب هتل را چک کنید.
با توجه به مطالب گفته شده و رعایت همه موارد سفر خوبی خواهید داشت .
من تاکنون بارها به شهرهای ترکیه سفرکردم ولی هیچوقت نوروز به ترکیه نرفتم . نوروز امسال تصمیم گرفتیم به انتالیا برویم قبلا در تابستان تیرماه و اواخر شهریور به انتالیا رفته بودم تیر و مرداد انتالیا هوای گرمی دارد و اگر اهل گردش در بازار و مراکز خرید باشید گرمای هوا و شرجی بودن ان شمارا اذیت می کند .ولی برای شنا و تفریحات ابی زمان مناسبی است .
اما اگر تمایل به خرید هم دارید از دهم  تا پایان شهریورماه زمان منتاسبی است هم برای شنا و هم برای خرید چون در این زمان تخفیفات خوبی هم بر روی قیمتها زده شده است.
در پرواز به انتالیا چند نوع پرواز وجود دارد ایرانی و پرواز های ترک. پروازهای ترک اطلس جت و اونور ایر و ترکیش ایر می باشد که من شخصا اطلس جت را ترجیح می دهم چون دارای خدمه پروازی بهتر و خدمات کاملتری می باشند ول مهمترین و بهترین دلیل انتخاب پروازهای ترک این است که مستقیما در فرود گاه انتالیا فرود می ایند.
پروازهای ایرانی شاما ماهان ، قشم ایر ، کیش ایر و … می باشد که همانطور که می دانید ماهان از همه بهتر است ولی عیب پروازهای ایرانی این است که در فرود گاه اسپارتا فرود می اید که یک فرودگاه کوچک و بسیار نا مناسب است .و از اسپارتا تا انتالیا حدود ۴ ساعت راه می باشد که خود خسته کننده است.
مورد دیگری که در پرواز باید در نظر گرفت ساعت رفت و ساعت برگشت می باشد البته ساعت رفت خیلی مشکل نیست ولی بهترین زمان بین یک بامداد تا ۱۱ صبح روز بعد می باشد البته اشاره به این نکته لازم است که ۱۱ ظهر ما برابر با ۹ صبح در انتالیا لست بنابراین اگر شما پرواز ترک را انتخاب کنید و ساعت نه به انتالیا برسید یک روز را از دست نداده اید .
اما در مورد ساعت برگشت چون ساعت ۱۲ ظهر اتاق را تحویل می گیرند بهترین زمان برای برگشت حدود ۱۳ تا ۲۰ عصر می باشد تا زمان زیادی را در داخل لابی فرودگاه منتظر نباشید.
سفرنامه :
پس از جستجوی فراوان و در نظر گرفتن موارد فوق ما برای ۵ بعداظهر تور انتالیا رو رزرو کردیم .بر اساس تجارب گذشته با ماشین شخصی  ساعت ۱۲:۳۰ ظهر به سمت فرودگاه حرکت کردیم . ساعت حدود ۱۳:۳۰ در لابی فرود گاه بودیم ۱*.پس از دریافت عرض مسافرتی از بانک  وارد قسمت تحویل چمدانها شده و تیکت هواپیما را دریافت کردیم .۲*.پرواز ما ماهان بود و به طور خلاصه پس از سوار شدن به هواپیما حدود ۲ ساعت بعد در فرودگاه اسپارتا پیاده شدیم از پرواز و خدمه نهایت رضایت را داشتیم و می توانت گفت سنگ تمام گذاشتند..در فرودگاه زیاد توقف نداشتیم خوشبختانه  پرواز ما تنها در فرود گاه فرود امده بود و قبل از ما مسافری انجا نبود .سوار اتوبوس شده و به سمت انتالیا حرکت کردیم . مسیر کوهستانی است و چیز جالبی برای تماشا ندارد پس بهتر است داخل اتوبوس استراحت کرده یا بخوابید.ما ساعت ۱۰ شب به وقت ترکیه رسیدیم ورودی هتل  از اتوبوس پیاده شدیم در اینجا اشاره به این نکته ضروری است در هنگام پیاده شدن تمام وسایل خود را چک کنید که در اتوبوس باقی نماند مانند کاپشن ، کلاه و غیره چون احتمال بر گشت ان تقریبا صفر است.
ورود به هتل :
هتل انتخابی من هتل رامادا  ریزورت  لارا بود  و در ساحل لارا قرارداشت. هتل تقریبا دو سال است که افتتاح شده ( طبق گفته خدمه ) و پنج ستاره تاپ است دارای استخر سرپوشیده ، استخر روباز ؛ لابی بزرگ ، باشگاه بدنسازی ، سالن غذاخوری بزرگ ، محل نگهداری کودک ، محل بازی کودک ؛ درمانگاه و پژشک ۲۴ ساعته ،دو بار و یک دیسکو ،  محوطه برگزاری برنامه های شبانه و ساحل اختصاصی با فاصله حدود ۱۰۰ متر. این هتل دارای اتاقهای بسیار تمیز و شیک بوده و تمام اتاقها طوری طراحی شده اند که دارای بالکن بوده و منظره در یا و هتل قابل مشاهده است. سرویس نظافت ان عالی بوده و هر روز صبح انجام می شود.داخل اتاق یخچال ، تلویزیون ، و سرویس خواب تکمیل موجود است همچنین استفاده از گاوصندوق نیز رایگان می باشد.
از خصوصیات خوب داشتن اینترنت رایگان در کل محوطه هتل و تا شعاع صد متری می باشد.
خدمات این هتل uall   بوده و پنج نویت در روز سرویس دهی غذا دارد ( علاوه بر وعده های اصلی دو نوبت میان وعده ). باشگاه بدنسازی ان کامل و از ساعت ۸ الی ۲۲  باز است دارای حمام ترکی است البته ماساژ و سونا با هزینه قابل استفاده است .
در بدو ورود رزوشن اتاق شما را تعیین کرده و وسایل شما را اگر مایل باشید خدمه به داخل اتالق می برند. از نکات قابل توجه در این هتل این است که اگر شما دارای بچه بالای ۵ سال باشید  و اتاق سه تخته را انتخاب کرده باشید هتل در صورت موجود بودن سوییت به صورت رایگان یک سوییت دوخابه به شما می دهد و این مورد به من تعلق گرفت و یک سوییت ۱۰۰ متری بسیار شیک به من دادند.این هتل از چهار ساختمان تشکیل شده و حدود ۲۰۰ اتاق دارد.
در بدو ورود شما ابتدا بایت دستبند های مخصوص هتل را از رزروشن دریافت کرده تا در استفاده از خدمات هتل با مشکل مواجه نشوید اینجا لازم است توضیح دهم این دستبند ها دارا ی رنگهای مختلفی است که نوع خدمات را مشخص می کند و در هنگام ورود و خروج از هتل توسط نگهبان چک می شود تا از ورود مسافران هتل های دیگر به داخل هتل جلوگیری شود.بنابراین در حفظ و نگهداری ان کوشا باشید.
موقعیت هتل :
این هتل از لحاظ مراکز خرید و دسترسی به ایستگاه اتوبوس دارای موقعیت بسیار خوبی است ایستگاه اصلی اتوبوس که به مرکز شهر می رود دقیقا در  ورودی اصلی هتل می باشد و چندین فروشگاه زنجیره ای مثل میکروس و بیم که خرید های بسیار خوبی می شود از انها کرد در نزدیکی هتل قراردارند.
همچنین چندین پاساژ و مرکز تجاری بزرگ هم در اطراف ان می باشد که برای گردش و پیاده روی بسیار عالی است.
شب  اول :
اینکه روز اول چکار کنیم و کجابریم بستگی به زمان رسیدن شما دارد و برنامه ریزی مختلفی می طلبد. در ابتدا لیدر یک سری برنامه و توضیحات برای شما می دهد که توصیه می کنم کاملا گوش دهید و برنامه ها و توصیه های لیدر را به خاطر بسپارید. یادتان باشد در این گونه سفر ها هیپ کمکی بهتر از لیدر پیدا نمی کنید او تمام وقت در اختیار شما است و من تا کنون در تمام سفر ها کمک های فراوانی از لیدر گرفته ام. هر تور برای روزهای شما برنامه های خاصی دارد که توسط لیدر اعلام می گردد و شما باید در این زمینه ها با لیدر هماهنگ باشید مثلا اعلام می کند فردا برنامه تور سفر با قایق را داریم که اگر شما طالب این سفر باشید ثبت نام کرده و برنامه ان را از لیدر می گیرید. و این نکته مهم است که شما باید در وقت مقرر در ورودی هتل اماده باشید چون گروه معطل شما نمی شود و در صورت جاماندن وجهی به شما مسترد نمی گردد.همچنین لیدر شماره تلفن خود را به شما می دهد که حتما یادداشت کنید چون در مواقع ضروری به کار می اید.
ما شب رسیدیم و پس از استقراردر اتاق برای صرف شام به سالن پذیرایی رفتیم  چون دیر وقت رسیده بودیم شام  زمان شام اصلی گذشته بود و ما  منتظر شدیم تا ساعت ۱۱:۳۰ که اخرین میان وعده سرو می شد و تفاوتش با غذای اصلی تنوع ان بود که تعدادی از غذا ها سرو نمی شود.بعد از غذا ما به گشت داخل هتل پرداختیم و سعی کردیم با محل ها و قوانین و خدمات هتل اشنا شویم .همیشه یادتان باشد در بدو ورود و استقرار زمانهای خدمات و نحوه چگونگی را جویا شوید.البته ۷۰ درصد را لیدر تور توضیح می دهد بقیه را سعی کنید روز اول سوال  کرده و به خاطر بسپارید. البته اگر زبان ترکی یا انگلیسی میدانید در بدو ورود در تابلو ها نصب شده در غیر این صورت از مسافرین قبلی بپرسید.
در این هتل انواع نوشیدنیها سرو می شود و البته تنوع  نوشیدنی غیر الکلی زیاد بود حتی برای کودکان هم چند نوع نوشیدنی وجود ئاشت با انواع ابمیوه. از مواردی که خیلی کارامد بود بطری ابمعدنی بطور رایگان و دایمی توزیع می شد مه برای زمان بیرون رفتن بسیار عالی بود.
در هر صورت شب اول ما با مختصری گردش به پایان رسید و ما به اتاق برگشته و خوابیدیم.

روز دوم :
روز دوم را سرحال و اماده برای صرف صبحانه به رستوران رفتیم . از کارهایی که شب قبل انجام دادیم پرسو جو در رابطه با نحوه رفت و امد  ؛ اتوبوسها و مراکز خرید اطراف بود . تا بتوانیم برای فردا برنامه ریزی کنیم .اشاره به این نکته ضروری است که در ایام نوروز امکان شنا در انتالیا تقریبا صفر است و به هیچ وجه روی ان حساب باز نکنید ایام نوروز فقط مناسب گردش و تفریح در شهر یا هتل و اطراف ان می باشد .البته اگر هتل دارای استخر سرپوشیده باشد انجا هم ئمی توانید شنا کنید.
در نوروز ۹۴ تقریبا تمام روزها بارانی بود و ما نتوانستیم زیاد بیرون برویم . روز اول به گشت زنی در اطراف هتل سپری کردیم دور مرکز خرید بزرگ به نام سلطان بازار ۱ و ۲ انجا بود که بیشتر پوشاک بود . برای خرید این نکته را در نظر داشته باشید پوشاک ماک دار در ترکیه گران می باشد ولی پوشاک معمولی مثل انواع شلوار لی و غیره دارای قیمتهای بسیار مناسبی است به عنوان مثال یکی از فروشگاه ها انواع تیشرت ترک و شلوار لی را ۵ و ۱۰ لیر حراج کرده بود.همچنین شما اگر دارای قدرت چانه زنی خوبی باشید می توانید اجناس مورد نظر خود را تازه به قیمت واقعی خرید کنید.چون فروشندگان بعضی اجناس را قبلا قیمت بالا زده اند. بهتر است سعی کنید در روزهای اول و دوم فقط قیمتها و اجناس را ببینید و در روزهای بعد خرید کنید.
در ادامه ما روز اول برای صرف ناهار به هتل برگشتیم و سپس در لابی استراحت کردیم  عصر هم برای شنا به استخر رفتیم و تا دوسه ساعت انجا بودیم . و مجددا به گشت زنی اطراف هتل پرداختیم . همانطور که گفتم هوا کاملا بارانی بود و تقریبا جایی نمیشد رفت.
هتل برای شب برنامه داشت .برنامه های هتل ابتدا رقص و اواز برای کودکان بود و بعد مسابقه و سرگرمی برای بزرگسالان که چون اکثر مسافران هتل ایرانی و روس بودند بیشتر برنامه ها به این دو زبان اجرا می شد.

همانطور که توضیح دادم متاسفانه  تمام هفته هوا بارانی بود و در بعضی از روزها شدت باران به حدی بود که از هتل نیز نمی شد خارج شد و خوشبختانه چون هتل دارای تفریحات خوبی بود ما سرگرم می شدیم  و اینجا این مطلب به اثبات می رسد که کمی هزینه بالاتر سفر را دلپذیر تر می کند مخصوصا در کشور ترکیه.
با توجه به موارد فوق برنامه هفته سفر ما زیاد متنوع نبود و من در ادامه فقط به تعریف و تو صیف جاهاییکه رفتیم بسنده کرده و از ذکر نام روزها خودداری می کنم.
۱-    مراکز خرید
الف ) تراسیتی
در انتالیا مراکز خرید زیادی هست  که با توجه به موقعیت هتل شما می توانید به انجا بروید یکی از این مراکز که نزدیک هتل ما بود و با اتوبوس می شد رفت تراسیتی بود تراسیتی یک فروشگاه بزرگ و لوکس بود که تقریبا ۲۰ دقیقه با هتل ما فاصله داشت .
در این فروشگاه از لوازم منزل تا کفش و پوشاک به فروش می رسد و اگر شما جز افراد خوش شانس باشید  به تخفیف هاییکه برند های معروف ترک در زمانهای خاصی اعلام می کنند بر خواهید خورد که گاهی تا ۷۰ درصد می باشد.در این فروشگاه کیفیت اجناس بالا و البته قیمتها نیز بالا می باشد . بنابراین سعی کنید حواستان به همسرتان باشد وگرنه با جیب خالی به هتل بر میگردید.
از نکات جالب در تراسیتی سرگرمی هایی بود که برای کودکان اختصاص داده بودن که همه بر پایه علم فیزیک بود و خیلی جالب.
در این مرکز خرید چندین رستوران و سینما وجود دارد و تقریبا تمام مارکهای معروف  در این فروشگاه شعبه دارند. در صورتیکه تمایل به  دیدن این مرکز خرید دارید باید حداقل ۳ ساعت وقت برای بازدید بگزارید و عجله به خرج ندهید .
ب ) فروشگاه میکروس
این فروشگاه یکی از فروشگاه های زنجیره ای بسیار بزرگ می باشد که در ترکیه دارای شعبات فراوانی است . شما در این فروشگاه خرید های بسیار جالب و متنوعی می توانید انجام دهید تخفیفها در میکروس واقعی بوده و گاها باور نکردنی مخصوصا در رابطه با پوشاک و ظروف اشپزخانه . خوشبختانه یک شعبه از این فروشگاه در ۲۰۰ متر هتل وجود داشت ولی اگر شما بتوانید به شعبه مرکزی  واقع در مرکز شهر بروید بسیار بهتر است. فروشگاه مرکزی تقریبا در مرکز شهر واقع شده و شما هم با اتوبوس و هم با سواری شخصی می توانید به انجا بروید با ساحل لارا حدود ۳۰ دقیقه فاصله دارد و خود فروشگاه بسیار بزرگ است و حدود ۲ ساعت حداقل وقت می خواهد.
ج) فروشگاه بیم
همانند توضیحات میکروس می باشد.
ج) چهار شنبه بازارها
در انتالیا معمولا چهارشنبه ها  ها مراکزی به نام چهارشنبه بازار بر پا می شود که مخصوص پوشاک و خوراکی می باشد که اگر خوش شانس باشید و از مسافران کسی باشد که ترکی بلد باشد می توانید ادرس انها را از مردم عادی گرفته و سری هم به انجا بزنید قیمت پوشاک انها باور نکردنی است.ما چنین شانسی داشتیم و در منطقه کلدوک به یک چهارشنبه بازار رفتیم .
د) جمهوریت- دپو –گلدوک
به جرات می توانم بگویم این سه مرکز خرید بهترین جا برای خرید و گشت و گذار تجاری می باشد این سه مرکز تقریبا حالت ولی عصر و بازار تهران را دارد و اصطلاحا از شیر مرغ تا جون ادمیزاد را با قیمتهای باورنکردنی انجا پیدا می کنید .البته یادتان نرود این مراکز بسیار بزرگ بوده و شما باید هر روز را به یکی اختصاص دهید.شما در این مراکز  انواع اقسام فروشگاه هارا می بینید هم سنتی و هم لوکس و ….

۲-    تورهای داخلی و مراکز دیدنی :
همانطور که توضیح دادم در بدو ورود شما لیدر ضمن توضیح موارد ی که باید رعایت کنید برنامه تورها و برنامه هایی را که برای هفته شما در نظر گرفته شده را اعلام  می کند .
این برنامه ها گاهی تمام روز ، گاهی نصف روز و گاهی فقط شبها می باشد که شما با توجه به هزینه و وقت و برنامه خود یک یا چند تا از این برنامه ها را خرید می کنید.
این تورها در انتالیا تقریبا شامل ۱-  گشت در شهر ۲- گشت کشتی در دریا  3- رافتینگ  4- غواصی  5- بازدید از موزه ها و حیاط وحش  6- پارک ابی  7- کنسرت ها و برنامه های شاد در محلهای  خاص   و برنامه دیگر
الف ) گشت در شهر
این گشت به این صورت است که  اژانس جاهایی را در شهر که از لحاظ خرید مناسب است را انتخاب کرده و گروه را به این مراکز می برد این گشت تقریبا یک روز شما را می گیرد . البته  در هنگام خرید تور بعضی از اژانسها این گشت را رایگان اعلام می کنند و در پاره ای موارد باید در زمان مسافرت هزینه ان را پرداخت کنید که البته ارزانترین تور بوده و بین ۱۵ تا ۳۰ لیر برای افراد بالای ۷ سال می باشد. نکاتی را که در این تور باید رعایت کنید  زمان توقفی است که لیدر اعلام می کند مثلا می گوید در این فروشگاه ۳۰ دقیقه توقف داریم و شما باید  برنامه خرید و پرداخت وجه در صندوق را برنامه ریزی کنید تا از گروه جا نمانید. نکته دوم حجم خرید است و مقدار پولی که هزینه می کنید  یادتان باشد روزهای دیگری نیز در راه است.
ب) گشت کشتی در دریا
در این گشت شما با اتوبوس به ساحل کمر رفته و در انجا سوار یک کشتی کوچک می شوید.و شما را به وسط در یای مدیترانه در یک سری جاهای امن تعیین شده از قبل می برند. در انجا شما می توانید داخل در یا با عمق  بالا شنا کنید  و لذت ببرید این گشت بسیار گشت جالب و مفرحی است و داخل کشتی برنامه ها جالبی برپا می شود . نکاتی که در این گشت باید رعایت کنید  یکی در خوردن غذا افراط نکنید چون ممکن است دریازده شوید .دوم اینکه مواظب لوازم الکترونیکی خود باشید خیس نشود . از کرم های ضد افتاب استفاده کنید و در هنگام شنا مواظب باشید از کشتی دور نشوید و ترجیحا کودکان را از شنا در دریا منع کنید. و حتی اگر شنا گر ماهری هستید باز هم از جلیقه نجات استفاده کنید .هزینه این گشت با ناهار بین ۵۰ تا  75 دلار می باشد.
ج) رافتینگ
شاید بتوان گفت این گشت مفرح ترین و شاد ترین گشت در بین گشت ها است. در این گشت شما با اتوبوس به به ابتدای یک رودخانه بزرگ منتقل می شوید . در انجا کلیه لوازم خود را در اتوبوس گذاشته و جلیقه شنا می پوشید و به صورت گروه های ۸ نفره یا ۱۰ نفره سوار قایق های پارویی شده و تا انتهای رودخانه پارو می زنید  . در این گشت شما هیجان واقعی را تجربه می کنید.نکاتی که باید رعایت کنید مواظب باشید داخل اب نیفتید . مواظب بچه ها باشید و اگر ناراحتی قلبی دارید از این تور صرف نظر کنید. هزینه این تور با ناهار بین ۵۰ تا ۷۵ دلار است.
د)  غواصی
در این تور شما به یکی از سواحل مرجانی منتقل شده و بعد از ۲ ساعت اموزش برای رفتن به زیر اب ، به شما لباس مخصوص غواصی داده و تا عمق ۵ تا ۱۰ متر به زیر اب می روید ای تور مخصوص افراد بالای ۱۵ سال بوده و تور جالبی است در زیر اب شما انواع ماهی و مرجان می بینید.هزینه این تور ۱۰۰ دلار است برای هر نفر
و) بازدید از موزه و حیاط وحش
این تور همانطور که از اسمش پیداست یک تور گردشی عمومی است و معمولا به دلیل عدم استقبال توسط تور آژانس ها برگزار نمی شود . هزینه ان بین ۳۰ تا ۵۰ لیر برای هر نفر می باشد.

ه) پارک ابی
این تور بسیار مفرح جالب و سرگرم کننده است  در این تور شما به پارک ابی انتالیا می روید این پارک ابی بسیار بزرگ و زیباست و در این پارک شما می توانید از انواع سرسره ابی سرسره های مرتفع سرسره های مارپیچ و موجها مواج  لذت ببرید همچنین قسمتی هم مخصوص کودکان دارد . این تور یک روز کامل طول کشیده و رفتن ان را به همه توصیه می کنم .
نکاتی که باید در این تور رعایت کنید بسیار مهم است از بردن لوازم اضافی خودداری کنید . مقدار پولی که همراه می برید زیاد نباشد .از بردن ساعت ، زیور الات  با خود حتی المکان خودداری کنید . در استفاده از سرسره های بلند مواظب بچه باشید و انها را تنها نگذارید.هزینه این تور ۱۰۰ دلار است و هزینه ناهار و تنقلات و نوشیدنی نیز به عهده خودتان می باشد.

ی) کنسرت ها و برنامه های شاد
این برنامه مخصوص شبها بوده و بستگی به زمانی دارد که شما به انتالیا رفته اید نکته خاصی نیست و همه با ان اشنا هستند هزینه ان با توجه به برگزار کننده کنسرت و زمان و مکان متغیر بوده و بین ۵۰ تا ۲۰۰ دلار برای هر نفر می باشد و جایگاه خاص نیز حدود ۳۰۰ دلار برای هر نفر است .

در نهایت در انتالیا جاهای دیدنی فراوانی هست که  در یک سفر نمی گنجد و بهتر است حداقل  دو بار فقط برای دیدن انتالیا به انجا سفر کنید هرچند اکثر  کسانی که به انتالیا می روند  بیشترین هدفشان استراحت و داشتن فضایی شاد بدور از هر گرفتاری و دغدقه ایست.
راستی یادم رفت در انتالیا یک ابشار است به نام ابشار دو دن do den  این ابشار بسیار دیدنی  و دارای منظره ای زیباست رفت به این ابشار را فراموش نکنید.

در پایان بهترین خاطرات و بهترین سفرها را برایتان ارزو میکنم

مرتبط با:

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *