خبر

راه اندازی مجدد فرودگاه سهند

با فرود یک فروند هواپیمای فوکر ۱۰۰ در فرودگاه سهند، از روز گذشته عملیات پروازی از این فرودگاه پس از یک سال از سر گرفته شد.

به‌ گزارش ایسنا ، در مراسمی با حضور استاندار آذربایجان‌شرقی، عضو هیات مدیره و معاون برنامه‌ریزی و نظارت، عضو هیات مدیره و معاون عملیات فرودگاهی و همچنین مدیرکل فرودگاه‌های استان، فرودگاه سهند پس از یک سال به‌روی پروازهای فوکر ۱۰۰ باز و عملیات پروازی در این فرودگاه از سر گرفته شد.

عملیات پروازی فرودگاه سهند که پیش از این توسط هواپیمای ATR و با ظرفیت ۶۰ مسافر انجام می‌شد، از اردیبهشت سال گذشته به‌منظور بهسازی سطوح پروازی و فراهم شدن زمینه پرواز فوکر ۱۰۰ با ظرفیت ۱۰۰ مسافر متوقف شده بود.

به گفته علی رستمی – مدیرکل فرودگاه‌های استان آذربایجان‌شرقی – عملیات بهسازی سطوح پروازی فرودگاه سهند با اعتباری بالغ بر ۳۰ میلیارد ریال و با مشارکت استانداری و شرکت فرودگاه‌های کشور انجام شده است.

این عملیات شامل بازسازی و ارتقای مقاومت باند (PCN) در متراژ سه کیلومتر، احداث اپرون (پارکینگ هواپیما) به متراژ ۱۰۰۰مترمربع با تاکسی‌وی ارتباطی، احداث محل دور زدن هواپیما، شانه‌سازی باند و اصلاح استریپ‌ها و محوطه‌سازی به متراژ ۳۰۰۰ مترمربع می‌شود.

پیش از شروع عملیات بهسازی سطوح پروازی فرودگاه سهند نیز، موانع پروازی اعم از دکل‌های خطوط فشار قوی برق و جابجایی دکل‌های مخابراتی و ارتباطی با اعتبار ۴۰ میلیارد ریال برطرف شد.

یادآور می‌شود فرودگاه سهند که در سال ۱۳۷۴ تاسیس شد، تنها فرودگاه اقماری استان آذربایجان‌شرقی محسوب می‌شود که در جنوب استان و میان شهرهای مراغه و بناب قرار گرفته و ارزش زیرساخت‌ها و تجهیزات فرودگاهی آن اعم از سطوح پروازی و اماکن و حامل‌های انرژی ۷۳۰ میلیارد ریال است.

 

منبع: تیک آف

مرتبط با:

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *