خبر

فرود فوری پرواز امارات در بندر عباس

شب گذشته (۱۴ شهریور ماه ۱۳۹۳)، هواپیمایی در فرودگاه بندرعباس فرود فوری داشت که گفته می‌شود اکثر مسافرانش آمریکایی بودند.

fly

ماجرا از این‌جا شروع شد که یک فروند هواپیمای مسافر بری از مرزهای هوایی ایران گذر کرده و به محض ورود به حریم هوایی بندرعباس کارشناسان هوایی ایران موجه شدند که اطلاعات داده شده توسط خلبان با آن‌چه که واقعا وجود داشه مغایرت دارد.
به گزارش CHN، پیش از این در روز گذشته مسئولان فرودگاهی در خصوص وضعیت و مشخصات هواپیمای فرود آمده در فرودگاه بندرعباس اطلاعات ضد و نقیضی داده بودند اما به تازگی رئیس هیات مدیره و مدیرعامل شرکت فرودگاهها اعلام کرد: به خاطر ضد و نقیض بودن اطلاعات این پرواز مجبور به نشاندن آن در فرودگاه بندرعباس شدیم.
«محمد علی ایلخانی»، مدیرعامل شرکت فرودگاهها در گفت و گو با CHN، با اشاره به این‌که  مشخصات این هواپیما به اشتباه اعلام شده بود اذعان داشت: «به همین دلیل تناقض در ارائه اطلاعات موجب شد از خلبان بخواهیم در فرودگاه بندرعباس در مسیر خودش فرود آید.»
به گفته او، علت این واقعه ارائه اطلاعات غلط پروازی از سوی شرکت هواپیمایی و درخواست مسئولان ایرانی برای راستی‌آزمایی بود. اما در این هواپیما افرادی از ملیت‌های مختلف حضور داشتند و چون هواپیما فقط از آسمان کشور ما عبور می‌کند و مسافران به کشور وارد نمی‌شوند ملیت‌های مسافران را نمی‌‌دانیم اما ظاهراً در این هواپیما مسافرانی از همه نوع ملیت‌ها بوده است.
او افزود: «هواپیمایی که واشنگتن‌ پست مدعی شد که در فرودگاه بندرعباس به زمین نشست، آمریکایی نبوده است.این هواپیما اماراتی و متعلق به شرکت هواپیمایی (fly dubai) بود که در مسیر قندهار به شارجه در حرکت بود.»
مدیرعامل شرکت فرودگاه‌های کشور ادامه داد: «پس از فرود این هواپیما در فرودگاه بندرعباس از خلبان سؤالاتی شد و اسناد هواپیما مورد بررسی قرار گرفت.»
وی با بیان اینکه‌ خلبان هواپیما خود قبول کرد که اشتباهاتی در ارائه اطلاعات داشته‌اند، افزود: «خلبان خود بر اشتباهات ارائه شده اذعان داشته و فرم‌های لازم را نیز امضاء کرد.»
به گزارش CHN، در رسانه‌ها آمده است: پیش از این  روزنامه واشنگتن پست مدعی شده بود که یک فروند هواپیمای تحت اجاره نیروهای ائتلاف در افغانستان که از پایگاه بگرام به سوی دبی حرکت می‌کرد بنا به درخواست ایران وادار به فرود در بندر عباس شد، این روزنامه آمریکایی برج مراقبت در ایران از خلبان خواسته به افغانستان بازگردد ولی پس از آنکه خلبان اعلام کرد که سوخت کافی برای بازگشت به پایگاه بگرام را ندارد از وی خواسته شد تا فرود بیاید.
روزنامه واشنگتن پست مدعی شده بود که جت‌های ایرانی، این هواپیما که حدود ۱۰۰ مسافر آمریکایی و کانادایی داشته را وادار به فرود کرده‌اند.
البته این نشریه دقایقی بعد با اصلاح خبر خود، اعلام کرد که جت‌های ایرانی هواپیمای حامل مسافران آمریکایی و کانادایی را «اسکورت» کرده‌اند.
این در شرایطی است که دقایقی پس از انتشار این خبر، وزارت خارجه آمریکا با رد وادار شدن هواپیمای آمریکایی به فرود اضطراری در بندر عباس توسط جت‌های جنگی ایرانی اعلام کرد که این هواپیما پس از تغییر مسیر خودش در ایران فرود آمده است.
وزارت خارجه آمریکا برخی مسائل بروکراتیک (اداری) را دلیل فرود اعلام کرد.

مرتبط با:

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *