قطار سریع السیر استانبول به آنکارا راه اندازی شد

قطار سریع السیر استانبول به آنکارا راه اندازی شد - تصویر1
 • تاریخ انتشار: ۲۹ مرداد ۱۳۹۳
 • منبع/گزارشگر :
 • کد خبر:
 با راه اندازی این قطار زمان سیر ۷ ساعته استانبول تا ‌‌‌آنکارا به۳ساعت کاهش می‌یابد. این قطار در مسیر۵۲۳ کیلومتری خود از استانبول تا ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌آنکارا، در ۹ ایستگاه پولاتلی- آنکارا- اسکی شهر- بوز اویوک- بیله جیک- پاموکوا- ساپانجا- ازمیت-گبزه و پندیک استانبول توقف خواهد داشت.
سرعت عملیاتی این قطار که مسیر ۷ ساعته فعلی را به ۳ ساعت کاهش می‌دهد،۲۵۰کیلومتر بر ساعت خواهد بود. این مسیر ریلی پرسرعت از ایستگاه پندیک استانبول به ایستگاه مرمره در بخش اروپایی متصل و ارتباط بین بخش اروپایی و آسیا با این کشور را برقرار خواهد ساخت.
IMAGE635441425621625196
پیش‌بینی می‌شود این قطار روزانه ۵۰ هزار مسافر وسالانه بیش از ۱۷میلیون مسافر را (تنها در همین خط پرسرعت) جابه‌جا کند. این رقم معادل یک سال جابه‌جایی مسافر شرکت رجاء در کلیه‌ی خطوط سراسر کشور است.
هم‌چنین انتظار می‌رود این قطار سریع‌السیر با هواپیما رقابت کند. این قطار ترجیحات مسافرین برای پرواز بین دو شهر اصلی ترکیه را با سرعت بالای خود برآورده خواهد کرد.از سوی دیگر قیمت بلیت این قطار تنها کمی بیش از قیمت بلیت اتوبوس و ارزان‌تر از قیمت بلیت هواپیما خواهد بود که باعث جذب مسافر بیش‌تر به این قطار خواهد داشت. قیمت بلیت این قطار۲۵ لیر معادل ۴۰هزار تومان خواهد بود. این قطار در فاز اول را‌ه‌اندازی روزانه ۶ باراز استانبول و۶ بار از آنکارا و جمعاً ۱۲بار سیر در روز خواهد داشت.
این مسیر پرسرعت ریلی ۵۲۳کیلومترطول و حدود ۴۱کیلومتر تونل دارد. بزرگ‌ترین تونل در این مسیر، چهار هزار و۱۴۵متر طول دارد.۵۲ پل بلندوکوتاه و۲۱۲عدد زیرگذرو روگذر در این مسیر ساخته شده است. بیش از۴۰میلیون متر مکعب برای ساخت این خط سریع السیرحفاری صورت گرفته است.
با توجه به ساخت خطوط پرسرعت و راه‌اندازی قطارهای سریع‌السیر در اغلب کشورها به نظر می‌رسد صنعت ریلی کشور برای افزایش توان رقابت با صنعت هوایی و جاده‌ایی و افزایش رضایت و تمایل مسافران به سفر با قطار، باید رویکرد ایجاد خطوط ریلی پرسرعت و هم‌چنین افزایش میانگین سرعت قطارهای موجود، اقدامات اساسی به عمل آورد.

13043 بازدید

  

13043 بازدید

۲ پاسخ ها به “قطار سریع السیر استانبول به آنکارا راه اندازی شد”

 1. پرویز در ۱۴ تیر ۱۳۹۸ @

  باعرض سلام و تشکر بابت کانال خوبتون. ممنون میشوم در خصوص سولات زیر راهنمایی بفرمایید.
  ۱- در حال حاضر قیمت بلیط قطار از آنکارا به استانبول چند لیر است و برنامه حرکت قطارها در روز چند نوبت است؟
  ۲- آیا قطار از شرق ترکیه شهرkars به آنکارا وجود دارد و اگر هست بلیط آن چند لیر است؟ سپاسگذارم

 2. سلام لطفآبگیدبلیط قطاراازانکاراتااستانبول چقدراست؟
  ازکجادراستانبول بایدبلیط قطار برای آنکاراتهیه کنم؟
  آیاراه اندازی شده است؟
  راهنمایی کنیدمرسی

ارسال نظر

 • تشریفات مجالس
برای نتیجه بهتر ، تور یا مطلب خود را جستجو کنید

یکتــــــاتوریـست پایـگاهی مناسب برای فعالان صنعت توریسم ایران

ثبت رایگان پکیج تورهای مسافرتی توسط آژانسها ، معرفی هتل ، ثبت اطلاعات توسط جویندگان کار و کارمند، اعلام آمادگی کارگزاران جهت خدمات رسانی

هم اکنون عضو شوید !